Labai džiaugiuosi, kad leidykla netikėtai padovanojo šią knygą. Turiu pripažinti, kad tikrai nebūčiau atkreipusi į ją dėmesio. Kaip vystosi kūdikio smegenys pavadinimas skamba gana siaurai, formaliai ir moksliškai, tačiau tai yra labai plati ir naudinga knyga. Čia netgi radau patarimų nėštumo laikotarpiui ir tai nebuvo kažkas iš “klausykitės klasikos” serijos. Anaiptol. Autorius paneigia nemažai mitų apie ankstyvąjį ugdymą ir siūlo visų pirma vengti streso.
Kaip vystosi kūdikio smegenys man visų pirma patiko dėl tvirto mokslinio pagrindo. Knygos autorius, molekulinės biologijos specialistas, atrinko tik kelis kartus moksliniais tyrimais patvirtintus teiginius apie vaiko smegenų vystymąsi skatinančius veiksnius. Antra, autorius taip pat yra dviejų vaikų tėtis, tad pats, regis, puikiai supranta teorijos ir realybės santykį. Na ir trečia – knygoje labai stipriai akcentuojamas emocinis intelektas ir autorius puikiai įrodo, kodėl tai yra svarbiau nei tai, kad vaikas būdamas trejų mokytųsi skaičiuoti ar prancūzų kalbos. Labai labai naudinga knyga ne tik kūdikių, bet ir ikimokyklinukų tėvams.
“Svarbiausias darbas, kurio kada nors ėmėtės, gali kartu tapti smagiausiu nuotykiu.”
Paprastumas
Kaip vystosi kūdikio smegenys patiks visiems vertinantiems glaustumą ir konkretumą. Autorius vengia daugžodžiavimo ir puikiai išlaiko prasmingą struktūrą, kiekvienas skyrius užbaigiamas sutrumpintais esminiais teiginiais – labai skubantiems užteks juos praversti. Šioje knygoje rasite labai glaustai pateikta tai, kas plačiau nagrinėjama tokiose knygose kaip 30 milijonų žodžių ar Auklėjimas be dramų. Jei nesate linkę skaityti keleto knygų apie vaikų psichologiją ir smegenų vystymosi ypatumus, ši būtų puikus pasirinkimas.
Svarbiausi patarimai
Iš tiesų knygoje labai gražiai atsiskleidžia keletas dalykų. Visų pirma vaikų auginimas yra gana sunkiai moksliniams tyrimams pasiduodanti sritis – dėl skirtingų vaikų prigimtinių savybių, auklėjimo modelių ir tokiems tyrimams būtinų ilgų stebėjimo laikotarpių. Gera žinia yra ta, kad mokslu pagrįstų patarimų nėra tiek jau daug ir juos gana nesudėtinga pritaikyti.
Empatija, turbūt būtų vienas esminių šios knygos raktinių žodžių. Autorius siūlo ją prioritetizuoti poros santykiuose – konfliktų šeimoje ir skyrybų žala vaiko raidai jau tvirtai įrodyta. Empatija taip pat yra be galo svarbi ir sėkmingam vaiko smegenų vystymuisi, galimybei suprasti savo ir kitų emocijas, jas valdyti ir kontroliuoti. Tik patys empatiškai reaguodami galime išugdyti ją savo atžaloms.
Kaip vystosi kūdikio smegenys taip pat akcentuojama ekranų žala ir nauda (po penkių metų). Man šis aspektas buvo labai svarbus, iki šiol nebuvau skaičiusi rimtos mokslinės informacijos šia tema. Laisvas žaidimas, saugi emocinė aplinka, gyvas bendravimas Montessori tipo žaislai ir daiktais neperkrauta aplinka – viskas ko reikia laimingam vaikui. Beje knygoje taip pat apibrėžiamas laimingas vaikas ir žmogus, vertinant mokslu patikrintą informaciją. Kūrinyje plačiau kaip to pasiekti auginant vaiką. Mažytė užuomina – labai svarbu turėti draugų.
Kodėl skaityti? Labai naudinga knyga, jei norisi glaustai ir konkrečiai pateiktos naudingos informacijos apie vaiką iki penkerių metų (ne tik kūdikį). Sužinosite kaip sukurti palankią emocinę ir ugdančią aplinką, kad vaikas užaugtų laimingu ir visas savo smegenų galimybes naudojančiu žmogumi. Nebijokite, čia tikrai nebus kūdikių būrelių ir brangių žaislų propagavimo, anaiptol.
Kodėl neskaityti? Informacija gali pasirodyti pernelyg supaprastinta, didelių naujienų tiems kas plačiau domisi šia tema čia taip pat neturėtų būti.