Antrasis kūdikis

Dar neseniai lietuviškų knygų tėvams skyrelis galėjo padėti tik laukiantis ir auginant vieną vaiką, o apie brolių ir seserų santykius ir antrąjį nėštumą informacijos teko ieškotis patiems. Antrasis kūdikis puikiai iliustruoja, kodėl ši patirtis daugeliui tėvų kitokia. Šalia nėštumo juk reikia prižiūrėti ir psichologiškai bei praktiškai šiam svarbiam įvykiui paruošti pirmagimį. 

Autorę Sarah Ockwell-Smith jau galbūt pažįstate, jei skaitėte Ramaus miego knygą. Tai empatijos ir ramybės kupinas kūrinys, kviečiantis tėvus susipažinti su mažų vaikų miego ypatumais ir mažiau stresuoti dėl dalykų, kurių tiesiog neįmanoma arba labai sunku pakeisti. Antrasis kūdikis taip pat alsuoja supratingumu, tačiau ši knyga kur kas praktiškesnė, labiau paremta asmeninę pačios autorės patirtimi auginant net keturis vieną po kito gimusius vaikus. 

Turiu pripažinti, kad ši knyga labiau orientuota į tuos, kurie antrojo ir kitų vaikų susilaukia mažesniu skirtumu (iki trijų metų). Nors šeimų pavyzdžiai įvairūs, tačiau daugiausia dėmesio čia praktiniams patarimams kaip išgyventi laikotarpį, kai pirmasis vaikas dar nekalba ir yra mažai savarankiškas. Kažkiek sau naudingos informacijos radau, tačiau ne tiek kiek tikėjausi. Nepaisant to, tokiu, kad daugeliui šeimų bus nepaprastai naudinga. 

Prieš antrąjį kūdikį 

Smagu, kad antrojo vaiko tema knygoje apžvelgiama iš tiesų plačiai. Pora įvadinių skyrių skirta padėti tėvams apsispręsti ar jie norėtų turėti antrąjį vaiką ir jei taip, koks amžiaus skirtumas šeimai būtų priimtiniausias. Čia gausu skirtingų šeimų patirčių, taip pat mokslinių tyrimų apie tai koks skirtumas palankesnis sveikai vaikų raidai ir motinos sveikatai. 

Knygoje taip pat yra skyrius apie vaisingumą ir pokyčius didėjant tėvų amžiui. Taip pat apie problemą, kurios nagrinėjant dažnai neisgirsi, sunkumus pastojant antrą kartą. Juk tuomet tėvai dažnai nutildomi – juk jau turite vieną ir dažnai lieka vieni su savo skausmingais patyrimais. 

Daugybė praktiškų patarimų

Antrasis kūdikis yra puikus pagalbininkas apgalvojant detales, kurios greičiausiai net nešautų į galvą. Knyga padės įvertinti nuo pirmagimio likusius daiktus – kuriuos verta naudoti antrą sykį. Autorė taip pat paskatins iki detalių apgalvoti būsimą gimdymą ir tai su kuo liks pirmagimis. Prie šio žmogaus vaiką turėtumėt pratinti kuo anksčiau. 

Mano patarimas būtų Antrasis kūdikis pradėti skaityti kaip įmanoma anksčiau, tam, kad suspetumėte bent dalį visų tų praktiškų patarimų įgyvendinti. Autorė rekomenduoja nieko per daug pirmagimio rutinoje nekeisti nuo šeštojo nėštumo mėnesio, iki maždaug trečioji mėnesio po antrojo vaiko gimimo. 

Emocijos ir psichologija

Knygoje pasigedau daugiau pagalbos ruošiant pirmagimį emociškai. Nors tikrai užfiksavau patarimą nuo pat pradžių kiekvienam tėvui atskirai skirti nedalomo laiko kiekvienam iš vaikų, ypač pirmagimiui. Įdomu, kad autorė nelaiko brolių ir seserų konkuravimo neigiamu dalyku, greičiau tam tikra duotybe, kurią reikėtų priimti kaip neišvengiamybę. 

Iš tiesų Antrasis kūdikis vietose kuriose kalbama apie jausmus ir psichologiją, atrodo, labiau orientuojasi į mamą, ne į pirmagimį. Čia daug dėmesio kaltės jausmui ir baimei, kad antrą kartą nepavyks taip stipriai pamilti. Tai, žinoma, taip pat labai naudinga ir svarbu. Tačiau jei ieškote į vaikų psichologiją stipriau orientuotos į formacijos, ją teks surasti kitur. 

Kodėl skaityti? Knyga padės susidoroti su nerimu ir įvairiais galvoje kirbančiais praktiniais klausimais, kurie iškyla planuojant, laukiantis ar jau susilaukus antrojo vaiko. 

Kodėl neskaityti? Jei daugiau dėmesio norėtumėte skirti tėvų ir pirmagimio psichologiniam pasiruošimui, ieškote patarimų apie bendravimą gimus antrajam – informacijos iš šios srities čia labai minimaliai. 

Share: