Ar dar atsimenat 200 litų banknotą ir jo herojų? Lina Mickutė savo tekstu, o Birutė Bikelytė iliustracijomis atgaivino žymųjį Vydūną ir pateikė informaciją taip, kad istorine asmenybe susidomėtų vaikai. Man smagiausia, kad kuriant Iliustruota Vydūno gyvenimo ir kūrybos istorija apsieita be ryškių spalvų, tradicinių iliustracijų. Na, viso to, kas dažniausiai suvokiami kaip būtini vaikiškos auditorijos atributai. Taigi, gavosi toks labai stilingas lietuviškas komiksas.
Kas toks buvo Vydūnas?
Iliustruota Vydūno gyvenimo ir kūrybos istorija pati perskaičiau su dideliu malonumu ir tarsi vedina gėdos jausmo – kiek mažai apie šitą žmogų žinau. Turbūt jums, kaip ir man, pirmieji žodžiai šaunantys į galvą išgirdus Vydūno, arba Vilhelmo Storosto pavardę yra vegetaras ir filosofas. Tą patį knygos pradžioje prisipažįsta autorė, kalbėdama apie įkvėpimą žmonėms papasakoti daugiau nei tie keli eiliniam žmogui pažįstami faktai.
Iš tiesų, negali paneigti, kad Vydūnas buvo toks visiškai savo laikmetį pralenkęs žmogus – domėjosi rytų filosofija, skaitė ir vertė vedų raštus, domėjosi ir skleidė teosofijos idejas. Bet juk svarbu žinoti ne tik tai. Nors ši knygelė ir pasakoja apie sveikuolišką Vydūno gyvenimo būdą, iš esmės ji skirta tam, kad vaikai atrastų ir kitokią informaciją. Pavyzdžiui kaip augo, mokėsi, dirbo, kūrė, su kokiais sunkumais susidūrė ši asmenybė. Vydūnas yra žmogus, kuris 1940 m. buvo nominuotas literatūros nobelio premijai – juk reikia apie tai sužinoti daugiau.
Vizualioji dalis
Iliustruota Vydūno gyvenimo ir kūrybos istorija labai sumaniai pateikta – trumpi aiškūs tekstukai, šalia Vydūno gyvenimo faktus papildanti informacija apie tai kas svarbaus tuo metu vyksta visame pasaulyje. Iliustracijos labai originalios, primenančios komiksą – kartais gyvenimo fragmentų scenelės, kartais laiko juostos ar žemėlapiai susiję su Vydūno darbu ar kūryba Čia turbūt vertėtų mažiau kalbėti ir daugiau rodyti.
Kam tinka? Visiems smalsiems maždaug 6-11 metų amžiaus protams, norintiems iš arčiau susipažinti su iškilia ir originalia Vilhelmo Storosto-Vydūno asmenybe.