Šuns Archipelagas

Stipru. Tokia mintis aplankė užvertus paskutinį puslapį. Šuns Archipelagas, atrodytų, yra labai paprastas pasakojimas – be vardų kuriuos reikia įsiminti. Veikėjai čia tiesiog Senė, Kunigas ar Meras. Taip iš karto supranti, kad patekai į butaforinę aplinką, lyg kokį spektaklį, kurio veiksmas vyksta merdinčioje saloje. Pavadinta ji Šuns Archipelagas, bet tai galėtų būti bet kuri kita sala, bet kurie kiti žmonės. 

Viso šio pasirodymo prasmė, kaip man pasirodė, pakalbėti apie sąžinę ir kaltę. Nebūtinai asmeninę, tačiau ir kolektyvinę. Pasaulyje, kur kasdien vyksta tiek daug nelaimių, tenka pasirinkti išgyvenimo strategiją – šiek tiek ignoruoti, atsiriboti, nesikišti. Ši Philippe Claudel knyga kaip niekad aktuali Lietuvoje – kas galėjo pagalvoti, kad su pabėgėlių problema susidursime iš taip arti?

Baimė

Kita labai svarbi emocija, plačiai narpliojama knygoje yra baimė. Kūrinyje ji pasireiškia kaip jėga, besikesinanti suardyti įprastą, tačiau trapią gyvenimo pusiausvyrą. O tuomet jau įsigali skirtingų Šuns Archipelagas veikėjų vaizduotė. Autorius šia trumpute knyga mums pasako daugybę dalykų. Vienas svarbiausių iš jų – demonai, dažniausiai, yra mūsų galvoje, o problemų susikuriame patys, bandydami su jais kautis. 

Gėrio ir blogio kova

Taip pat knygoje labai ryški klasikinė gėrio ir blogio kova. Šuns Archipelagas susikerta morališkai tvirtas ir gerumo vedinas Mokytojas ir labai pragmatiškas Meras. Kaip visuomet, skaitytoją pritrenkia kai gėris nelaimi kaip įprasta, o blogieji nesulaukia tinkamo atpildo. 

Knygoje yra ir kitų veikėjų, o gal labiau archetipų. Išmintingoji, tačiau pasyviai viską stebinti Senė, emociškai atbukęs Daktaras, kuriam jokie išorės įvykiai nepranoks asmeninių išgyvenimų, Spadonas ir Amerika, žvejai, darbininkai, kurių didžiausias pomėgis yra nežinoti ir nesikišti. Autorius tarsi siūlo pamąstyti, kuris krizės akivaizdoje būtumėte Jūs. 

Kodėl skaityti? Ne veltui šis rašytojas taip pat yra ir dramaturgas. Skaitydami šią knygą pasijusite lyg žiūrėdami gerą spektaklį, kuris sukrečia, iškelia svarbius klausimus, tačiau nepateikia atsakymų. Skaitykite, jei mėgstate narplioti moralines dilemas ir paprastai parašytus nepaprastus kūrinius. 

Kodėl neskaityti? Nes knygoje nėra aiškaus moralo, detaliai išplėtotų veikėjų.  

Share: