Pagrindinė paskirtis – depresijai gydyti
Šios knygos pavadinimas šiek tiek apgaulingas, kadangi nėra akcentuojama, kad tai visų pirma yra leidinys skirtas gydyti labai rimtą sutrikimą – depresiją. Vos supratusi apie ką iš tiesų ši knyga pagalvojau, kurių galų skaitau ją – blogų minčių pasitaiko, bet taip blogai tikrai dar nėra. Nedaug trūko, kad būčiau metusi skaitymą vos pradėjusi, bet šioje situacijoje eilinį kartą pasitarnavo mano nusistatymas viską skaityti iki galo.
Knygos pradžioje yra paprastas testas skaitančiojo būklei įvertinti. Ir staigmena – ponas David Burns diagnozavo man lengvą depresiją. Tiesa sakant, man pasirodė, kad šioje knygoje per ne lyg lengva širdimi švaistomasi šiuo žodžiu. Kiek aš suprantu, depresija yra sunki liga, o ne pavadinimas kiekvieno bent trumpam blogų minčių atimto žmogaus būklei įvertinti. Čia turbūt galėtų pakomentuoti skaitantys psichologai – ar tikrai šis žodis dažnai naudojamas neatsakingai, o gal depresija yra paplitusi žymiai labiau nei man atrodo?
Geros nuotaikos vadovas leidžiamas jau nuo 1980 metų ir jau susilaukė didžiulės sėkmės. Nuo knygos pasirodymo praėjo užtektinai laiko, kad būtų galima įvertinti jos veiksmingumą. Knygoje yra atskiras skyrius, pasakojantis kiek žmonių pasveiko pritaikę pateiktus patarimus, o šio leidinio poveikis remiantis statistika prilyginamas kognityvinei psichoterapijai psichologo kabinete. Autorius net siūlo specialų apibrėžimą šios knygos skaitymui – biblioterapija.
Minčių iškraipymas
Taigi, kaip veikia ši knyga? Sakyčiau pagrindinė žinutė yra siekis įtikinti, kad mūsų jausmus lemia mūsų mintys. Tai yra, kad jei mes sakome, kad kažkoks įvykis ar žmogus mus nuliūdino, tai yra netiesa. Mus iš tiesų nuliūdina mintis pasekusi tą įvykį – tai ką išorės dirgikliai perėję mūsų suvokimo filtrą palieka mūsų galvose. Gydytojas pateikia pavyzdį – minutę galvoja apie pacientą blogai ir minutę gerai, po to paklausia kaip jis jautėsi abiem atvejais. Supratote?
Esminė knygos dalis, kuri vėliau pasikartoja nagrinėjant įvairias problemas – minčių iškraipymo pavyzdžiai. Knygoje pateikti kognityvinių iškraipymų apibrėžimai, kurių išvengus turėtų pasitraukti blogos mintys ir prasta savijauta. Tai mąstymo būdas “viskas arba nieko”, perdėtas apibendrinimas, negatyvių detalių akcentavimas, pozityvių dalykų nuvertinimas, skubotas išvadų darymas, sureikšminimas ir sumenkinimas, emocinis mąstymas, mąstymas kategorijomis “turiu” ir “privalau”, etikečių klijavimas ir personalizavimas. Autorius ne tik detaliai nagrinėja kaip šios klaidos veikia mąstymą, bet ir pateikia praktinių užduočių, kaip jas atpažinti savo vidiniuose dialoguose ir kaip joms atsikirsti. Knygoje siūloma sudaryti iškraipytų minčių sąrašus ir racionalius jų paneigimus. D. Burns taip pat pateikia nemažai realių pavyzdžių, savo pokalbių su pacientais fragmentų, ir sėkmės istorijų – kaip jie pritaikė siūlomus metodus ir pasveiko.
Padeda spręsti dažnai pasitaikančias problemas
Nors dažniausiai tokios problemos kaip menka savivertė, neveiklumas ir nuolatinis kaltės jausmas kamuoja depresija sergančius žmones, tačiau, mano nuomone, stipresni ar silpnesni šie jausmai tam tikrais gyvenimo etapais aplanko beveik visus žmones. Būtent todėl ši knyga universali ir gali pasitarnauti ne tik sergantiems, bet ir norintiems užsiimti niūrių minčių prevencija. Geros nuotaikos vadovas gali ne tik padėti įveikti aukščiau išvardintas problemas, bet ir pateikia naudingų praktiškų pavyzdžių lengvai pritaikomų kasdienybėje. Pavyzdžiui, kaip suvaldyti pyktį, kaip elgtis ir konstruktyviai reikšti savo mintis kuomet ši emocija aplanko, kaip nuginkluoti jus kritikuojantį asmenį ir ką sakyti nuolat besiskundžiančiam žmogui.
Asmeniškai man labiausiai patiko dalis apie neigiamų minčių šaknis – klaidingas nuostatas. Jų gali būti begalė: “jei aš gerai elgiuosi su kitais, jie privalo gerai elgtis su manimi”, “kad būčiau laimingas man reikia kitų žmonių pritarimo”, “negaliu būti laimingas be kito žmogaus meilės” ir panašiai. Geros nuotaikos vadovas pasakoja, kaip šias nuostatas atpažinti ir įveikti, taip išsilaisvinant nuo priklausomybės meilei ir kitų žmonių nuomonei, suvokimo, kad darbas, pasiekimai ir statusas apibrėžia žmogaus vertę bei, žinoma, turbūt didžiausio geros nuotaikos priešo – perfekcionizmo.
Kodėl skaityti? Visų pirma, jei sergate ar sirgote depresija. Ši knyga gali būti puiki alternatyva psichoterapijai, jei iki šiol nesiryžote jos išbandyti. Skaitykite, jei norite konkrečių patarimų kaip išmokti kontroliuoti pyktį, konstruktyviai reikšti mintis užvaldžius stiprioms emocijoms, priimti kritiką, nuginkluoti neprašytą pamokslautoją ir ką pasakyti draugui, kuris nuolat skundžiasi. Turbūt svarbiausias šios knygos teikiamas privalumas – išmoksite pastebėti jums kylančias neigiamas ir nieko bendro su realybe neturinčias mintis ir įgausite įrankių jas nuginkluoti, šioms dar nespėjus sugadinti jūsų geros nuotaikos.
Kodėl neskaityti? Jei ieškote paprastos ir lengvai skaitomos knygos – ši yra šiek tiek sudėtingesnė. Taip pat ši knyga labiau koncentruojasi į praktinius aspektus – kaip suvaldyti neigiamas mintis, tačiau nekelia klausimų iš kur šios neigiamos mintys ir nuostatos kyla ir taip gali “sudrumsti vandenį” ir palikti skaitytoją su daugiau klausimų nei atsakymų.