Sukeistas

Perskaičiau Sukeistas ir kilo noras daugiau jaunimo literatūros skaityti. Buvo taip gerai – grįžau trumpam į 16 metų save ir prisiminiau tą jausmą, kai knygos iš rankų nesinori paleisti per naktį. Pakartosiu mintį, kuri pastaruoju metu dažnai sukasi galvoje – kiek talentingų lietuvių kūrėjų turime ir kokią žanrų įvairovę jie skleidžia. Štai Kotrynos Zylės kūrinys yra mistinis romanas jaunimui. Vietomis labai realistiškas ir kasdieniškas, o kartais stebinantis autorės fantazija ir žavintis ta plonyte riba tarp regimojo ir neregimojo pasaulių. 

Išradinga forma

Man atrodo šiame kūrinyje viskas taip stilingai dera: pasakojimo forma, turinys ir net pateikimas. Sukeistas istoriją pasakoja du jos dalyviai – vaikinas ir mergina. Vieno perspektyva pateikta labiau tradicine forma, kito trumpomis sakinių nuotrupomis, ala eiliuotu tekstu. Vos ne kiekviename puslapyje originalūs piešinėliai, vienur didesni, kitur mažesni, raudonas ir juodas tekstas. Na, turbūt taip taikant į paauglių auditoriją, kuriai pateikimas yra ne ką mažiau svarbus nei pats turinys.

Rašymo stilius toks tikroviškas, kasdieniškas, pilnas žargono. Tačiau jo vartojimas nėra perspaustas ir tiesiog teikia kūriniui realybės jausmą – lyg tikrus paauglius girdėčiau stotelėje šnekantis.

Personažai

Man labai patiko knygos personažai – ir šalutiniai ir pagrindiniai. Nuo Naujamos meno mokyklos paauglių iki smalsių trimečių sesių dvynukių. Gražiai supriešinti dviejų pagrindinių veikėjų šeimų modeliai: nuo apleisto vaiko įsikūrusiame varganame bendrabutyje iki šeimos šilumos pertekliaus bute, kuriame kartu gyvena net šeši senoliai.

Būtent senolius, o tiksliau jų kalbą labai norisi paminėti atskirai. Dialogai su jais, parašyti autentiška Rokiškio krašto tarme buvo taip miela ir gera skaityti. Turbūt todėl, kad ir mano seneliai kilę iš panašių kraštų kaip ir knygos herojės.

Mitologija

Sukeistas sužavėjo lietuviškos mitologijos įpinimu į šiurpią, kartais liūdną, bet iš esmės labai gražią istoriją. Sakyčiau knygoje gerai išpildytas realaus kasdieniško ir mistinių fragmentų kupino gyvenimo kontrastas. Vieną dieną vyksta nuobodžios pamokos, o netrukus į siužetą įsipina laumės, naminukai, giltinė, velnias, likimą lemiančios vorės ir kiti. Tai ką fragmentiškai girdime lietuvių tautosakoje, šioje knygoje gausiai sugužėjo į vieną kūrinį. Negaliu nesižavėti Kotrynos Zylės sugebejimu pateikti mūsų tautos paveldą taip, kad būtų įdomu jauniems žmonėms.

Knygoje netrūksta veiksmo, rodos visai nėra nereikalingų vietų. Galima rasti ir diskusijų apie meną ir tikrai ne tradicinius rožinius pirmosios meilės drugelius. Skaityti didžiąją dalimi yra nuoširdžiai įdomu, net jei tau yra 30. Knygos gale man fantazijos ir būtybių sąmyšio gal jau buvo per daug, bet iš esmės Sukeistas paliko labai gerą įspūdį.

Kodėl skaityti? Dovanokit savo ir ne savo paaugliams, jei norit kad bent parą būtų sulindę į knygą, o ne į kompiuterį. Šita knyga lengvai sudomins bet ką. Taip pat giriu už šviečiamąją lietuvių mitologijos būtybių prikėlimo iš užmaršties misiją.

Kodėl neskaityti? Gali pritrūkti realybės jausmo, gilumo ar dramatiškumo. Tai kūrinys, kuriame net ir siaučiant beprotybei išlaikomas lengvas požiūris į gyvenimą ir humoro jausmas.

Share: