Tobuli gyvenimai liepsnoja skaisčiau

Vidinė mano paauglė skaitydama šią knygą džiaugėsi, o kritiškas suaugėliškas balsas truputį piktinosi. Tobuli gyvenimai liepsnoja skaisčiau, mano akimis, yra ant plonytės ribos skiriančios jaunimo ir suaugusiųjų literatūrą. Kažkuria dalimi buvo smagu sugrįžti į laikus, kai svarbiausi gyvenimo akcentai yra santykiai su tėvais, broliais ir seserimis, pirmosios meilės, vakarėliai ir visos kitos paaugliškos patirtys. Ir nors skaityti buvo visai įdomu, natūralu, kad dramatiški šiuos knygos posūkiai per daug nejaudino ir laikas iki atomazgos šiek tiek prailgo. Kadangi šiam sezonui aktualu – galima ant šio kūrinio lipdyti etiketę – atostogų skaitinys. 

Apie liepsnojimą

Na, maniau, kad liepsnojantys gyvenimai kūrinio pavadinime atsidūrė kaip perkeltinė prasmė. Pasirodo, jau pačiuose pirmuose puslapiuose suliepsnoja knygos dėmesio centre esančios šeimos namas. Ši šeima, kaip iš statistinio Holivudo filmo – iš pirmo žvilgsniai tobula ir viskuo materialiai aprūpinta – solidžias pajamas uždirbantys tėvai, visus skirtingus teen movies stereotipus įkūnijantys keturi vaikai. Šiek tiek buvo liūdna dėl veikėjų portretų, tokie jau klišiniai man jie pasirodė. Bet matyt rašytojos sumanymas toks ir buvo – paimti stereotipus, sukurti jiems priešpriešą. o tada kartu su skaitytoju stebėti, kaip nuo tarp jų kilusios įtampos liepsnoja gyvenimai.

Kontrastai

Ši knyga man pasirodė apie kontrastus. Tobuli gyvenimai liepsnoja skaisčiau tobulumas susiduria su išskirtinumu, taisyklės su netikėtais pasirinkimais, struktūra su chaosu, turtas su skurdu, šalti santykiai prieš tikrą ir gilų ryšį. Šie skirtumai atsiskleidžia per dviejų šeimų – jau minėtos tobulosios ir vienišos mamos, auginančios paauglę dukrą santykį. Vienos šeimos jau kelios kartos gyvena vienoje gyvenvietėje, kita gyvenamąją vietą keičia kas kelis metus ar net mėnesius. Knygoje svarbi ir abiejų šeimų praeities istorija, kuri skleidžiasi palengva ir yra kupina kartais sunkiai tikėtinų įvykių.

Motinystė

Šioje knygoje daug labai skirtingų motinų ir jų požiūrių bei santykių su vaikais modelių. Ir kalba eina ne tik apie pagrindinius veikėjus, bet ir apie salutines siužetas linijas. Atrodo rašytoja norėjo pabaksnoti į tiesą, kad ne materialiniai resursai svarbiausi auginant vaikus, o investicijos į ryšį su jais. Tobuli gyvenimai liepsnoja skaisčiau taip pat apie jausmą, kad savo šeimoje gali jaustis svetimu, ir regis pas kelis kartus sutiktą žmogų, tačiau artimą sielą – iš karto kaip namie.

Kodel skaityti? Jei jumyse gyvas Gossip girl ir kitų amerikietiškų filmų bei serialų paaugliams gerbėjas. Jei ieškote knygos įsikūrusios kažkur pusiaukelėje tarp paviršutiniškumo ir gylio, tokios, kurią norisi imti į rankas norint pailsėti.

Kodel neskaityti? Dėl ištęstumo, per didelio kiekio paaugliškų dramų, banalokų veikėjų portretų, kai kurių neįtikinančių siužeto posūkių.

Share: